Blog

Corona Virüs Perakende Sektörünü Tehtid Ediyor

MAĞAZALARDA CORONA (KORONA) VİRÜSÜNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Corona Virüs Perakende Sektörünü Tehtid Ediyor! Mağazalarda Corona Virüsten nasıl korunuruz

Corona Virüs Perakende Sektörünü Tehtid Ediyor; Bu günlerde dünyanın konuştuğu ve pandemic bir virüs olan korona (corona) virüsü gündemin en önemli konusu oldu ve sanıyorum ki önümüzdeki birkaç ay da da gündemi etkileyecek konuların başında gelecek.

İlk olarak Çin de görülen başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı saran bu virüs insanları sosyal ve ekonomik olarak etkilemektedir. Corona virüs küresel ekonomiyi kötü yönde etkiliyor. Birçok ürün ya da yedek parçalar Çin’de üretilerek dünyaya satılmaktadır. Fakat virüs nedeni ile ülkedeki fabrikaların birçoğu kapalı durumdalar. Sadece üretim değil perakende ve hizmet sektörü de corona virüs tehlikesi altında. Bu Corona virüsü küresel ekonomiyi 1,1 trilyon dolar civarında etkisi olacağı tahmin ediliyor. Bu salgın 1929 buhranı gibi küresel bir buhran olacağı tahmin ediliyor.

Corona Virüs Perakende Sektörünü Tehtid Ediyor

Corona Virüsün Perakende Sektörüne Zararını Minimuma İndirmek İçin Neler Yapılmalı

Corona Virüs Perakende Sektörünü Tehtid Ediyor; Corana virüs başta perakende sektörü olarak AVM’ler, mağazalar, cafeler, restoranlar gibi birçok alanı etkilemektedir. Perakende firmaları bu konuda mağaza yapım aşamasında ve sonrasında açıldıktan sonra alınması gereken önlemeler vardır.

Bu günlerde tüm insanlar bu konuya dikkat ederken firmalar kendi alacakları önlemeleri artırılması ve bu aldıkları önlemleri halka duyurarak müşterilerine güven vermeli böylelikle satış kayıplarını minimuma indirmeye çalışmalıdırlar.

Mağaza temizliklerini artırarak ilave dezenfektan ürünler kullanarak temizlenebilir. Gün içerisinde insanların ellerinin değdiği yerleri 3 – 4 saat aralıklarla silinebilir. Mağaza giriş ve çıkışlarına müşteri ve çalışanların kullanabileceği dezenfektan sıvılar konulabilir. Bu sayede hijyene na kadar önem verildiğini de müşterilerine gösterebilirler.

Mağazalarda Corona Virüsten Nasıl Korunuruz ve dekorasyonda corona virüsüne karşı alabileceğimiz önlemler nelerdir

Mağazalar yapılırken tasarım, kalite, işlevsellik, vitrin, raf sistemleri vb. birçok konuya dikkat ederiz. Depo, cephe, mağaza içi satış alanı, merdivenler, personelin kullandığı alanlar yani tüm mağaza alanında hijyene gereken önem verilmemektedir.

  • Mağaza dekorasyonu yapılırken zemine dokunan mobilya, elektrik prizleri, yer stantları vb. tüm modüller sudan etkilenmeyecek malzemeden yapılmalı ve ayaklı olmalı.
  • Birçok yere süzgeç konularak tüm mağazanın yıkanabilir olması sağlanabilir. Süzgeç imkanı yok ise paspas ile silinebilir.
  • Suya dayanıklı anti bakteriyel seramik veya PVC gibi malzemeler kullanılmalıdır.
  • Mümkünse tüm duvarlar; pürüzsüz ve çok düzgün, çıkıntıları olmayan ve keskin köşesiz yapılamlıdır ki silinebilmesi kolay olsun.
  • Tüm duvar ve kolon gibi birleşimlerde keskin köşeler inşaat aşamasında yuvarlak hale getirilmelidir.
  • Mağaza içerisinde kullanılan tüm mobilyalar, duvar boyaları, kasa ve diğer malzemeler antibakteriyel ve silinebilir olmasına dikkat edilmelidir.
  • Klima ve havalandırma sistemlerindeki tüm filtreler düzenli temizlenmeli ve cihaz bakımları düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Mağaza ne kadar küçük olursa olsun temizlik malzemeleri için ufakta olsa bir alan ayrılmalarıdır.
  • Giriş çıkış, WC vb. kapıların otomatik kapı olması el hijyenini sağlayacaktır.
  • WC’ler özellikle son dönemde benzin istasyonlarında yapıldığı gibi el değmeden kullanılabilir fotoselli sistemler kullanılmalıdır.

Alışveriş merkezleri dezenfekte ediliyor yazıyı okumak için tıklayın

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim
Merhaba,
#evdekaldığımız bu günlerde sizlere daha hızlı hizmet verebilmemiz için bize hemen ulaşın.